WhatsApp

Giresun Sosyal Medya Danışmanlığı

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Hizmetlerimiz Giresun Sosyal Medya Danışmanlığı
Giresun Sosyal Medya Danışmanlığı

Giresun Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya günümüzde her sektörün en etkin olduğu alan. Birçok faaliyet artık sosyal medya üzerinden de yürütülebilmektedir. Buna E-Ticaret faaliyetleri ve reklamcılık da dahil. Öyle ki çoğu şirket sosyal medya yönetimleri için ayrı bir personel istihdam etmekte veya ayriyeten profesyonel destek almayı tercih etmektedir. Sosyal medya danışmanlığı olarak tanımlanan bu iş sahası, son zamanların en elzem ihtiyaçlarından biri halinde geldi.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

İlk olarak sosyal medya danışmanlığının tanımını yapmak doğru olacaktır. İşte kısa bir sosyal medya danışmanı tanımı: “Sosyal medya danışmanlığı, bir marka ya da şirket adına internet kanallarını kullanarak müşterilere ulaşma ve onlarla etkileşim kurma sürecidir”. Sosyal medya danışmanları şirketler bünyesinde tam zamanlı çalışabilir. Ayrıca sosyal medya danışmanları serbest pazarlama hizmetleri de sağlayabilmektedir. Sosyal medya danışmanlarının tüm dünyada artış göstermektedir. Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak ana neden, ticaret ve reklamcılık faaliyetlerinin büyük çoğunluğunun internet üzerinden yürütülmesidir. Bir şirket ya da marka olarak sosyal medya araçlarını etkin kullanabilmek için sosyal medya danışmanlığına ihtiyaç duyarsınız. Peki nedenini merak ediyor musunuz?
Markalar Neden Sosyal Medya Danışmanlığına İhtiyaç Duymaktadır?
Sosyal medya uygulamalarının herhangi birinde içerik yayınlamak oldukça basittir. Keza hemen hemen her gün hepimiz herhangi bir sosyal medya kanalından en az bir içerik yayınlıyoruz. Peki sosyal medya danışmanlığını bu standart “içerik yayınlama” eyleminden ayıran şey nedir? Markalar ya da şirketler neden sosyal medya danışmanı istihdam etmektedir? Aslına bakarsanız cevap oldukça basit: sosyal medya araçlarıyla aktif bir strateji ve plan yürütmek. Sosyal medya danışmanları alanlarında uzman olmalılardır. Kullandıkları strateji marka ya da şirketin her anlamda kazanç sağlamasına olanak sağlamaktadır. İlk başta göze oldukça basit görünse de bir sosyal medya danışmanının ekonomiden sanata birçok alanda yetkin olması gerekmektedir.

Sosyal Medya Danışmanının Sahip Olması Gereken Nitelikler

Giresun Web olarak, bünyemizde yer alan sosyal medya danışmanlarımızı alanında uzman yapan nitelikler şunlardır:
Strateji ve Planlama Konusunda Uzman Olmak
Strateji ve planlama hususlarında uzman olmak bir sosyal medya danışmanlarının sahip olası gereken temel niteliklerden biridir. Bir marka için doğru stratejiyi uygulayarak sosyal medya yönetimi yapmak o markanın birçok farklı alanda kazanç sağlamasına sebep olmaktadır. Bu beklentinin iyi karşılanabilmesi o markayı kısa sürede alanında öne çıkaracaktır.

İçerik Oluşturma ve Gönderme

İçerik oluşturma ve yayınlama her ne kadar “çocuk oyuncağı” bir iş gibi görünse de markalar için oldukça önemlidir. İçeriğin hitap edeceği kitleyi ve içerik muhteviyatı sosyal medya danışmanı tarafından belirlenir. Bu belirleme aylık ya da yıllık takvimler oluşturularak sağlanır. Doğru stratejilerle doğru içerikleri oluşturmak sosyal medyayı reklam amaçlı kullanma konusunda en önemli unsurlardır.
Sosyal medya danışmanları birçok farklı sosyal medya kanalında faaliyet yürütebilmektedirler. Buna fotoğraflar, video, blog yazıları, podcastler ve daha niceleri de dahildir.

Kitle Oluşturma

Kitle oluşturma, sosyal medya yönetimi konusunda oldukça önemlidir. Marka ya da şirketin sosyal medya uygulamalarının tamamında yeteri kadar takipçiye sahip olması bir avantaj değil, bir gerekliliktir. Ne kadar fazla takipçiye ulaşırsanız o kadar çok organik reklam yapmanız kolay olacaktır. Fakat dikkat! Takipçilerinizin sayısı kadar nitelikleri de oldukça önemlidir. Bu bağlamda sosyal medya danışmanlığı bu dengeyi sağlayarak doğru ve yoğun kitleyi oluşturmayı da sağlamaktadır.

Sonuçları Analiz Etme ve Ölçme

Bir sosyal medya danışmanı, sosyal medya uygulamalarından aldığı verileri o şirketin lehine kullanabilecek yetkinlikte olmalıdır. Yani, sosyal medya danışmanı için sosyal medya kanalları sadece bir çalışma alanı değil, aynı zamanda veri elde edebilecekleri bir yerdir. Elde ettikleri verileri kategorize ederek ya da grafiğe dökerek şirket yöneticileri için yeni stratejiler geliştirir. Kitlenin beklentilerini, beğenilerini ve modunu analiz ederek onlar için yeni ürünler ya da reklam nesneleri önerebilir.

Sosyal Medya Danışmanının Sahip Olması Gereken Opsiyonel Nitelikler

Bu temel becerilerin yanı sıra, sosyal medya danışmanlarının geliştirmesi gereken bazı diğer becerilerden bazıları şunlardır:

Metin Yazarlığı: Bir sosyal medya danışmanı için metin yazarlığı oldukça önemlidir. Bu hem o danışanın sanatsal yönünü ortaya çıkarır hem de dilbilim hususunda ustalığını ortaya çıkarır. Kitle için kalite oldukça önemlidir. Kalitenin kitleye aktarılması ise dil ile mümkün olmaktadır. Metin yazarlığı hususunda yetkin olan bir sosyal medya danışmanı, reklamcılık faaliyetlerinin kaliteli yürümesinde etkili olacaktır.


Temel Grafik Tasarım: Sosyal medya ile et ve tırnak gibi olan bir başka alan da grafik tasarım. Grafik tasarım bir markayı sadece sosyal medyada cazip göstermekle kalmaz aynı zamanda kalite de sağlar. Orijinal tasarımlar ve estetik dokunuşlar her zaman kitleye cazip gelecektir. Bunu sağlamak için sosyal medya danışmanın temel bağlamda grafik tasarım bilmesi şarttır. Gimp, Canva ya da Pablo gibi araçlar bu hususta sosyal medya danışmanına oldukça faydalı olacaktır.


PPC Reklamları: PPC’nin açılımı Tıklama Başına Ödeme’dir. Tıklama Başına Ödeme, reklamları çalıştırarak satış, potansiyel müşteri veya trafik oluşturmak gibi konularda uzman olmayı gerektirir. Bu, sosyal medya danışmanları için önemli bir beceridir. Bir sosyal medya kanalında reklamları organik yollardan elde etmenin yolları gittikçe azalmaktadır. PPC yöntemine hâkim olmak reklam satın almayı ve bunu çok abartmadan stratejik yöntemlerle kullanmayı beraberinde getirecektir.

Sosyal Medya Danışmanı Görev Tanımı

Birçok farklı şirket ya da markanın internet üzerinden iş ilanı açtığını görebileceğinizden yukarıda bahsettik. Bu ilanların hepsi farklı nitelik ve yeterliliklere önem veriyor olabilir. Yine de bir sosyal medya danışmanı istihdam edecek şirketlerin geneli personellerin görev tanımları için şunları sıralamaktadırlar:


-Sosyal medya stratejisinin oluşturulması,
-Sosyal medya içeriğinin oluşturulması ve yayınlanması,
-Analiz etme ve rapor oluşturma,
-Kitleyle Etkileşim.

Bu ve bunun gibi görevler genellikle şirketlerin tamamının hemfikir olduğu sosyal medya danışmanı görevleridir.


Giresun Web Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetleri

Giresun Web ailesi olarak sizlere yukarıda bahsettiklerimizi kapsayacak cinsten etkin ve yetkin sosyal medya danışmanlığı hizmetleri vermekteyiz. Bu hizmetler, hizmeti alan şirket ya da markanın sektörüne bağımlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak temel görevler hemen hemen her sektörde aynıdır. Şirket ya da markanızın sosyal medya danışmanlık hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size en profesyonel hizmeti verebilmek amacıyla burada bulunuyoruz.


Sosyal Medya Danışmanlığı Fiyatları

Giresun sosyal medya danışmanlığı fiyatları birçok farklı değişkene bağlı olarak değişmektedir. Markanızı sosyal medyada daha aktif hale getirerek dijitalleşme çağına ayak uydurabilirsiniz. Bunun sonucu olarak elbette karşılığını alacaksınız. Sosyal medya kanallarını aktif kullanmak bir şirketin büyümesi için günümüzde oldukça önemli bir faktördür. Giresun Web ailesi olarak bu hizmeti size makul fiyatlarla nitelikli bir biçimde sunmaktayız. Siz de bizimle iletişime geçerek markanız için fiyat alabilir ve hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Sosyal medya danışmanlığı fiyatlarını etkileyen bazı faktörler şunlardır:
-Yönetimi yapılacak sosyal medya hesap sayısı (Instagram, Twitter, LinkedIn, Facebook…),


-Reklam sıklığı,
-İçerik ve gönderi yayınlama sıklığı,
-Markanın çalışma alanları,
-Ürünlerin durumu,
-Kampanya ve özel gün paylaşımları.


Bu ve bu gibi birçok faktör fiyatlandırma politikalarımızda etkili olmaktadır. Ayrıca varsa ürünlerinizin tanıtımının ne bağlamda yapılacağı da fiyatlandırmada etken rol oynamaktadır. Fotoğraf çekimleri, metinler ve podcastlerin hazırlanmasında kullanılacak araçların kalitesi ve niteliği de fiyatlandırmada oldukça önemli bir yer tutmaktadır.